
ápr 08. ISTEN ÉLTESSE A HÖLGYEKET! LEGYEN MARTONVÁSÁR VIRÁGOS ÉS ZÖLD!
KEDVES MARTONVÁSÁRIAK!
Martonvásár a „Grófnők városa és a kisvárosok grófnője”, továbbá az intézményesített hazai gyermek- és nőnevelés szellemi bölcsője, melyet három grófnőnknek, Brunszvik Teréznek, Teleki Blankának és Brunszvik Júliának köszönhetünk. Az idei év pedig különleges, hiszen 250 éve született Brunszvik Teréz. Az emlékév kapcsán, az ATK-val együttműködve sok programmal készülünk, melyről a továbbiakban olvashatnak, olvashattok.
ISTEN ÉLTESSE A HÖLGYEKET! LEGYEN MARTONVÁSÁR VIRÁGOS ÉS ZÖLD!
Március 1-én kiosztásra került 250 hársfa-csemete, nőnaphoz kapcsolódóan – az újsággal együtt – pedig virágmagok jutnak el minden postaládába, továbbá elindult a „Szívügyünk a kert” eseménysorozat is. Meghirdetjük a „hátsókert-kiserdő” programot, ha úgy tetszik egyfajta „erdőkert” kialakítás a cél minden csatlakozó portán.
A Képviselő-testület nevében Boldog Nőnapot kívánok minden martonvásári hölgynek, a legkisebbektől a szépkorúakig! Isten éltesse Önöket, Isten éltessen Titeket!
ÉPÍTKEZÉSEK, BERUHÁZÁSOK MARTONVÁSÁRON
A térségi bölcsőde szépen halad, felkerült rá a cserépfedés is.
Alakul a REMTECH épület a REMRED Zrt. beruházásában. Martonvásár a hazai műholdgyártás központja lesz: egy csúcskategóriás gyártó, fejlesztő és tesztelő központ épül.
A Caola martonvásári üzemét Bándi Imre vezérigazgató úr és a cég további vezetői mutatták meg nekünk. Felélednek és megújulnak a régi márkák, újak is érkeznek. Az üzem más brandek számára, bérgyártás keretében is állít elő termékeket komoly mennyiségben. Saját vízlágyítás és víztisztítás csarnoknyi terekben, komoly laboratórium található itt. Beüzemelés alatt a teljes önellátást biztosító napelempark és a hozzá tartozó energiatároló kapacitás is.
KÖLTSÉGVETÉS 2025.
A Képviselő-testület elfogadta a Humán és a Gazdasági Bizottság egyhangú javaslata alapján az általam előterjesztett városi közös büdzsénket. Stabil a gazdálkodásunk, a mezőőri járulék kivételével adóemelés nem történt. A várható bevételeink fedezik a működési kiadásokat, tartalékok idén várhatóan minimálisan képződhetnek, de az elmúlt évek tartalékaiból jut pár saját beruházásra is a nagyobb pályázati projektek mellett.
Számomra – a stabilitás mellett – mindig az átláthatóság és a közérthetőség volt a legfontosabb az önkormányzati gazdálkodás tekintetében. Ezért dolgoztam ki egy “Közzétételi Költségvetést”, mely egyszerűsített formában mutatja be pontosan, hogy milyen feladatra mennyi állami támogatás érkezik (már ahol van ilyen), mennyi egyéb bevétellel számolhatunk, illetve mennyi “saját forrást” – közhatalmi, azaz helyi adóbevételt – igényel az adott feladat. Már nem kötelező a koncepció elfogadása sem, de ebben a “Közzétételi Költségvetés” formában mi azt is megtettük, illetve nem csak a rendelet elfogadásakor fogadjuk el a “Közzétételi Költségvetést”, hanem minden negyedéves módosításkor is nyilvánosságra hozzuk ebben a formában a büdzsé állását. Azt szeretnénk ezzel elérni, hogy minden egyes forint nyomon követhető legyen, hiszen közpénzekkel gazdálkodunk.
MEGMENTETT HELYZET
Az elmúlt időszakban egyre akutabbá vált a martonvásári mentőállomás kérdése, nyilván a legtöbben követték az eseményeket. Korábban ezen az állomáson két (másfél) autó állt rendelkezésre. A problémákról dr. Jászkuti Ákossal, az Országos Mentőszolgálat regionális igazgatójával, Pápai Imrével, Fejér Vármegyei vezető mentőtiszttel és Farkas Jánossal, Fejér Vármegyei műszaki vezetővel egyeztettem. Február 1-jétől üres budapesti státuszokat csoportosítottak át Székesfehérvárra, amit feltöltöttek, feltöltenek. Ez az egység kerül folyamatosan felvezénylésre Budapestre.
A második számú, 12 órás, korábban martonvásári állomáshelyű mentőautó tekintetében is elfogadható kompromisszum rajzolódik. Erre az autóra itt nem sikerült személyzetet találni, így Fehérváron van. A megoldás köztes lehet, vagyis fehérvári indulással Velencére kerülhet, ahonnan minden irányba be tud segíteni napközben és a martonvásári mentőautót is tehermentesíteni tudja a jelentős számú tókörnyéki eset kapcsán.
EGYÜTTMŰKÖDÉSEK ÉS KÖZÖSSÉGÉPÍTÉS
2025. február 11-én került megrendezésre a “Martonvásári Vállalkozói Fórum”. Dr. Koltai Gábor és Nemes Beatrix a járási hivatal vezetőiként, Vécsey Erzsébet az adóiroda vezetőjeként beszélt a Digitális Állampolgársághoz kapcsolódó változásokról. Bordás Emese LEADER egyesületi kolléganőm a térségben a vállalkozásoknak hamarosan kiírásra kerülő kisértékű pályázatot ismertette. Ezután három rövid prezentáció következett: Juhász Sándor mutatta be az iKont Kft-t, Mezei Ferenc a Mirrotron Kft-t és Tóth Tamás a Keramix Kft-t. A program második felében kötetlen beszélgetésekre került sor.
2025. február 13-án került sor a SMARTonvásár Szabadegyetem első előadására. A mintegy 120 fős hallgatóságot magával ragadta dr. Jakab Roland, a HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat vezérigazgatójának, az Ericsson Zrt. korábbi vezetőjének a Magyar MI Koalíció elnökének mély tudása a mesterséges intelligenciáról. Elképesztő ereje van ennek a technológiának, de persze sok a kérdés is, ahogy az többekben megfogalmazódott.
A Szabadegyetem lehetőség arra, hogy elismert tudósokat, később művészeket hozzunk Martonvásárra és a munkásságukat közelebb vigyük az emberekhez.
Március 13-án dr. Gloviczki Zoltán, az Apor Vilmos Katolikus Főiskola rektora a tavaly megjelent könyve apropóján is – A holnapután iskolája címmel – tart előadást!Április 10-én Garamszegi László, az Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója tart előadást az Inváziós fajokról, különösen a szúnyogokról! Nagyon aktuális kérdéskör, a gyérítés fényében is. Tavaly sok helyi polgárunk kérte, hogy tudományosan is járjuk körbe ezt a kérdést. Ez lesz az az alkalom!
Horváth Bálint
AZ EREDETI CIKK A FORUM MARTINI ÚJSÁGBAN JELENT MEG, AZ ITT TÖRTÉNŐ KÖZLÉSHEZ AZ ÚJSÁG KIADÓJA, SZERKESZTŐJE, A SZERZŐK ÉS INTERJÚALANYOK HOZZÁJÁRULTAK.